İçeriğe geç
SıradakiMeksika GPYarış Tüm seanslar

1976 · 14. yarış · 3 Ekim 1976 Pazar

1976 Kanada GP sonuçları

Kanada Grand Prix, Mosport International Raceway (Ontario, Kanada). Kazanan James Hunt (McLaren).

Temsilî görsel: Spa-Francorchamps (Belçika), Ardenler'de ormanlık vadide. Fotoğraf: No machine-readable author provided. Srtxg assumed · Kamu malı

  1. P1HUNJames HuntMcLaren1:40:09.626
  2. P2DEPPatrick DepaillerTyrrell+6.331
  3. P3ANDMario AndrettiTeam Lotus+10.366

Yarış özeti

Kazanan
HuntMcLaren
Tur
80
Start
26pilot
Sınıflandırılan
20

Yarış sonucu

1976 Kanada Grand Prix yarış sonucu
1HUNJames HuntMcLaren11801:40:09.626109
2DEPPatrick DepaillerTyrrell480+6.3314+26
3ANDMario AndrettiTeam Lotus580+10.3665+24
4SCHJody ScheckterTyrrell380+19.7457+33
5MASJochen MassMcLaren1280+41.81111+62
6REGClay RegazzoniFerrari280+46.25612+61
7PACCarlos PaceBrabham-Alfa Romeo880+46.47210+30
8LAUNiki LaudaFerrari180+1:12.9576−20
9PETRonnie PetersonMarch1079+1 tur2−70
10WATJohn WatsonPenske2879+1 tur14+40
11PRYTom PryceShadow1679+1 tur13+20
12NILGunnar NilssonTeam Lotus679+1 tur15+30
13ICKJacky IckxEnsign2279+1 tur16+30
14BRAVittorio BrambillaMarch979+1 tur3−110
15LUNBrett LungerSurtees1878+2 tur22+70
16JONAlan JonesSurtees1978+2 tur20+40
17PERLarry PerkinsBrabham-Alfa Romeo778+2 tur19+20
18JARJean-Pierre JarierShadow1777+3 tur1800
19PESHenri PescaroloSurtees3877+3 tur21+20
20EDWGuy EdwardsHesketh2575+5 tur23+30
DNFLAFJacques LaffiteLigier2643Yağ basıncı9—0
DNFFITEmerson FittipaldiFittipaldi3041Egzoz17—0
DNFSTUHans-Joachim StuckMarch3436Handling8—0
DNFMERArturo MerzarioWolf2011Kaza24—0
ÇEKERTHarald ErtlHesketh240KazaPit—0
ÇEKAMOChris AmonWolf210KazaPit—0
Sıra: DNF = yarışı bitiremedi, DSQ = diskalifiye, DNQ = kalifiye olamadı, NC = sınıflandırılmadı. +/− = gridden kazanılan/kaybedilen sıra. Mor zemin: yarışın en hızlı turu.

1976 Kanada GP kim kazandı?

3 Ekim 1976 Pazar günü Mosport International Raceway pistinde koşulan Kanada GP yarışında kazanan James Hunt oldu (McLaren). Yarışa pole pozisyonundan başladı. 80 turu 1:40:09.626 sürede tamamladı. İkinci sıradaki Patrick Depailler ile arasındaki fark 6.331 saniyeydi.

Bu, James Hunt'ın kariyerindeki 6. galibiyetiydi. McLaren için 16. galibiyet. James Hunt bu pistte ilk kez kazandı.

1976 Kanada GP podyumu ve puan alan pilotlar

Podyumun diğer basamaklarında Patrick Depailler (Tyrrell) ve Mario Andretti (Team Lotus) yer aldı; üçüncüyle kazanan arasındaki fark 10.366 saniyeydi. Puan alan diğer pilotlar sırasıyla: 4. Jody Scheckter (Tyrrell, +19.745, 3 puan), 5. Jochen Mass (McLaren, +41.811, 2 puan) ve 6. Clay Regazzoni (Ferrari, +46.256, 1 puan).

Starta çıkan 26 pilottan 20 tanesi sınıflandırıldı. Sınıflandırma dışında kalanların nedenleri: kaza (3), yağ basıncı (1), egzoz (1) ve handling (1). Gridden en çok yükselen Brett Lunger oldu: 22. sıradan 15. sıraya. En çok sıra kaybeden Vittorio Brambilla: 3. sıradan başlayıp 14. sırada bitirdi.

1976 Kanada GP yarışında takımlar ve ilkler

Takım bazında en çok puanı McLaren topladı (11); onu Tyrrell (9), Team Lotus (4) ve Ferrari (1) izledi. Puan alan 4 takım vardı.

1976 Kanada GP: sezon içindeki yeri ve önceki yarışlar

Kanada GP, 1976 takviminin 16 yarışından 14. yarıştı. Bir önceki yarışı (İtalya GP) Ronnie Peterson kazanmıştı. Sonraki yarış ABD GP oldu. James Hunt bu galibiyetle sezondaki 5. zaferine ulaştı. Bu, Kanada GP adıyla koşulan 9. dünya şampiyonası yarışıydı.

1976 Kanada GP sıralamasında pole kimde?

Yarışa birinci sıradan James Hunt başladı. Pole pozisyonundaki pilot yarışı da kazandı.

Mosport International Raceway pistinde bu yarıştan önce kimler kazandı?

Mosport International Raceway, bu yarıştan önce 6 dünya şampiyonası yarışına ev sahipliği yaptı. Önceki son 5 yarışın kazananları: 1974 Emerson Fittipaldi, 1973 Peter Revson, 1972 Jackie Stewart, 1971 Jackie Stewart ve 1969 Jacky Ickx. Bu yarışa kadar pistte en çok kazanan Jackie Stewart (2).

Mosport International Raceway: önceki kazananlar

Pist sayfası

Son güncelleme: Kaynak: Jolpica, Jolpica

F1 verisi: son başarılı kontrol

Sonuçlar kamuya açık kaynaklardan derlenmiştir; resmî sınıflandırma için FIA ve TOSFED duyuruları esastır. Formula 1 ve ilgili markalar Formula One Licensing B.V.’nin markalarıdır; bu site bağımsızdır, FOM/FIA ile bağlantısı yoktur.

Sık sorulan sorular

1976 Kanada GP kim kazandı?

James Hunt (McLaren), pole pozisyonundan başlayarak.

1976 Kanada GP pole pozisyonunu kim aldı?

James Hunt (McLaren).

1976 Kanada GP kaçta başladı (TSİ)?

Yarış 3 Ekim 1976 Pazar günü koşuldu; başlangıç saati kaynakta yok.

1976 Kanada GP kaç tur sürdü?

Kazanan James Hunt 80 tur tamamladı.