İçeriğe geç
SıradakiMeksika GPYarış Tüm seanslar

MotoGP · 2005 · 9. yarış · 24 Temmuz 2005 Pazar

MotoGP 2005 Britanya GP

Donington Park; kazanan Valentino Rossi.

Temsilî görsel: Zandvoort'ta 350 cc motosiklet yarışı (arşiv fotoğrafı). Fotoğraf: Bert Verhoeff / Anefo · CC0

Yarış sonucu

MotoGP 2005 Britanya GP yarış sonucu
1Valentino RossiİtalyaYamahaGauloises Yamaha Team2952:58.675125
2Kenny Roberts Jr.ABDSuzukiTeam Suzuki MotoGP29+3.1691620
3Alex BarrosBrezilyaHondaCamel Honda29+4.006416
4Colin EdwardsABDYamahaGauloises Yamaha Team29+10.292613
5Carlos ChecaİspanyaDucatiDucati Marlboro Team29+13.0201311
6Loris CapirossiİtalyaDucatiDucati Marlboro Team29+23.3211110
7Makoto TamadaJaponyaHondaKonica Minolta Honda29+37.83399
8Alex HofmannAlmanyaKawasakiKawasaki Racing Team29+44.617158
9Toni ElíasİspanyaYamahaFortuna Yamaha Team28+1 lap177
10Roberto RolfoİtalyaDucatiTeam d'Antin Pramac28+1 lap196
11John HopkinsABDSuzukiTeam Suzuki MotoGP27+2 laps105
RetFranco BattainiİtalyaBlataBlata WCM25Accident210
RetJames EllisonBirleşik KrallıkBlataBlata WCM7Accident200
RetShane ByrneBirleşik KrallıkProton KRTeam Roberts4Accident180
RetSete GibernauİspanyaHondaMovistar Honda MotoGP3Accident20
RetShinya NakanoJaponyaKawasakiKawasaki Racing Team3Accident120
RetMax BiaggiİtalyaHondaRepsol Honda Team3Accident80
RetMarco MelandriİtalyaHondaMovistar Honda MotoGP2Accident30
RetTroy BaylissAvustralyaHondaCamel Honda2Accident70
RetNicky HaydenABDHondaRepsol Honda Team2Retirement50
RetRubén XausİspanyaYamahaFortuna Yamaha Team1Accident140
Sıra boş ya da DNF: yarışı bitirmedi veya sınıflandırılmadı (Wikipedia tablosundaki gibi).

MotoGP 2005 Britanya GP kim kazandı?

MotoGP sınıfında 2005 Britanya GP yarışını Valentino Rossi (Yamaha, Gauloises Yamaha Team) kazandı. Yarışa ilk sıradan başladı. 29 turu 52:58.675 sürede tamamladı. İkinci Kenny Roberts Jr. ile fark 3.169 saniye. Podyum: Valentino Rossi, Kenny Roberts Jr., Alex Barros. Bu, pilotun MotoGP sınıfındaki 36. galibiyetiydi.

MotoGP 2005 Britanya GP sonuçları ve puanlar

21 pilotun yer aldığı yarışta 11 pilot sınıflandırıldı. Puan alan diğer pilotlar: 4. Colin Edwards (13), 5. Carlos Checa (11), 6. Loris Capirossi (10), 7. Makoto Tamada (9), 8. Alex Hofmann (8), 9. Toni Elías (7), 10. Roberto Rolfo (6) ve 11. John Hopkins (5). En çok sıra kazanan Kenny Roberts Jr.: 16. sıradan 2. sıraya. Markaların bu yarıştaki puanları: Yamaha 45, Ducati 27, Suzuki 25, Honda 25 ve Kawasaki 8.

2005 Britanya GP sonrası MotoGP puan durumu

Bu yarıştan sonra Valentino Rossi 211 puanla lider; Marco Melandri 104 puan geride. Üçüncü sırada Colin Edwards (106).

Donington Park pistinde MotoGP geçmişi

MotoGP sınıfında bu pistte bu yarıştan önce 3 yarış yapıldı. Son kazananlar: 2004 Valentino Rossi, 2003 Max Biaggi ve 2002 Valentino Rossi.

Veri: Wikipedia (CC BY-SA 4.0) — 2005 British motorcycle Grand Prix. Bu sayfadaki tablolar ve metinler bu kaynaktan türetilmiştir ve aynı lisansla (CC BY-SA 4.0) paylaşılır.

Son güncelleme: Kaynak: Wikipedia — 2005 British motorcycle Grand Prix

MotoGP verisi: son başarılı kontrol

Sonuçlar kamuya açık kaynaklardan derlenmiştir; resmî sınıflandırma için FIA ve TOSFED duyuruları esastır. Formula 1 ve ilgili markalar Formula One Licensing B.V.’nin markalarıdır; bu site bağımsızdır, FOM/FIA ile bağlantısı yoktur.

Sık sorulan sorular

MotoGP 2005 Britanya GP kim kazandı?

Valentino Rossi (Yamaha).

2005 Britanya GP hangi pistte?

Donington Park, 24 Temmuz 2005.