İçeriğe geç
SıradakiMeksika GPYarış Tüm seanslar

MotoGP · 2009 · 3. yarış · 3 Mayıs 2009 Pazar

MotoGP 2009 İspanya GP

Circuito de Jerez; kazanan Valentino Rossi.

Temsilî görsel: Zandvoort'ta 350 cc motosiklet yarışı (arşiv fotoğrafı). Fotoğraf: Bert Verhoeff / Anefo · CC0

Yarış sonucu

MotoGP 2009 İspanya GP yarış sonucu
1Valentino RossiİtalyaYamahaFiat Yamaha Team2745:18.557425
2Dani PedrosaİspanyaHondaRepsol Honda Team27+2.700220
3Casey StonerAvustralyaDucatiDucati Marlboro Team27+10.507316
4Randy de PunietFransaHondaLCR Honda MotoGP27+31.893513
5Marco MelandriİtalyaKawasakiHayate Racing Team27+33.1281111
6Loris CapirossiİtalyaSuzukiRizla Suzuki MotoGP27+34.128610
7Colin EdwardsABDYamahaMonster Yamaha Tech 327+34.42179
8Andrea DoviziosoİtalyaHondaRepsol Honda Team27+34.62588
9Toni ElíasİspanyaHondaSan Carlo Honda Gresini27+42.68997
10Chris VermeulenAvustralyaSuzukiRizla Suzuki MotoGP27+45.183106
11Sete GibernauİspanyaDucatiGrupo Francisco Hernando27+48.192125
12Yuki TakahashiJaponyaHondaScot Racing Team MotoGP27+51.875134
13James ToselandBirleşik KrallıkYamahaMonster Yamaha Tech 327+53.683143
14Alex de AngelisSan MarinoHondaSan Carlo Honda Gresini27+53.941152
15Nicky HaydenABDDucatiDucati Marlboro Team27+1:01.237161
16Niccolò CanepaİtalyaDucatiPramac Racing27+1:10.896180
RetJorge LorenzoİspanyaYamahaFiat Yamaha Team23Retirement10
RetMika KallioFinlandiyaDucatiPramac Racing12Retirement170
Sıra boş ya da DNF: yarışı bitirmedi veya sınıflandırılmadı (Wikipedia tablosundaki gibi).

MotoGP 2009 İspanya GP kim kazandı?

MotoGP sınıfında 2009 İspanya GP yarışını Valentino Rossi (Yamaha, Fiat Yamaha Team) kazandı. Yarışa 4. sıradan başladı. 27 turu 45:18.557 sürede tamamladı. İkinci Dani Pedrosa ile fark 2.700 saniye. Podyum: Valentino Rossi, Dani Pedrosa, Casey Stoner. Bu, pilotun MotoGP sınıfındaki 59. galibiyetiydi.

MotoGP 2009 İspanya GP sonuçları ve puanlar

18 pilotun yer aldığı yarışta 16 pilot sınıflandırıldı. Puan alan diğer pilotlar: 4. Randy de Puniet (13), 5. Marco Melandri (11), 6. Loris Capirossi (10), 7. Colin Edwards (9), 8. Andrea Dovizioso (8), 9. Toni Elías (7), 10. Chris Vermeulen (6), 11. Sete Gibernau (5), 12. Yuki Takahashi (4), 13. James Toseland (3), 14. Alex de Angelis (2) ve 15. Nicky Hayden (1). En çok sıra kazanan Marco Melandri: 11. sıradan 5. sıraya. Markaların bu yarıştaki puanları: Honda 54, Yamaha 37, Ducati 22, Suzuki 16 ve Kawasaki 11.

2009 İspanya GP sonrası MotoGP puan durumu

Bu yarıştan sonra Valentino Rossi 65 puanla lider; Casey Stoner 11 puan geride. Üçüncü sırada Jorge Lorenzo (41).

Circuito de Jerez pistinde MotoGP geçmişi

MotoGP sınıfında bu pistte bu yarıştan önce 7 yarış yapıldı. Son kazananlar: 2008 Dani Pedrosa, 2007 Valentino Rossi, 2006 Loris Capirossi, 2005 Valentino Rossi ve 2004 Sete Gibernau.

Veri: Wikipedia (CC BY-SA 4.0) — 2009 Spanish motorcycle Grand Prix. Bu sayfadaki tablolar ve metinler bu kaynaktan türetilmiştir ve aynı lisansla (CC BY-SA 4.0) paylaşılır.

Son güncelleme: Kaynak: Wikipedia — 2009 Spanish motorcycle Grand Prix

MotoGP verisi: son başarılı kontrol

Sonuçlar kamuya açık kaynaklardan derlenmiştir; resmî sınıflandırma için FIA ve TOSFED duyuruları esastır. Formula 1 ve ilgili markalar Formula One Licensing B.V.’nin markalarıdır; bu site bağımsızdır, FOM/FIA ile bağlantısı yoktur.

Sık sorulan sorular

MotoGP 2009 İspanya GP kim kazandı?

Valentino Rossi (Yamaha).

2009 İspanya GP hangi pistte?

Circuito de Jerez, 3 Mayıs 2009.