İçeriğe geç
SıradakiMeksika GPYarış Tüm seanslar

MotoGP · 2009 · 6. yarış · 14 Haziran 2009 Pazar

MotoGP 2009 Katalonya GP

Circuit de Catalunya; kazanan Valentino Rossi.

Temsilî görsel: Zandvoort'ta 350 cc motosiklet yarışı (arşiv fotoğrafı). Fotoğraf: Bert Verhoeff / Anefo · CC0

Yarış sonucu

MotoGP 2009 Katalonya GP yarış sonucu
1Valentino RossiİtalyaYamahaFiat Yamaha Team2543:11.897225
2Jorge LorenzoİspanyaYamahaFiat Yamaha Team25+0.095120
3Casey StonerAvustralyaDucatiDucati Marlboro Team25+8.884316
4Andrea DoviziosoİtalyaHondaRepsol Honda Team25+8.936413
5Loris CapirossiİtalyaSuzukiRizla Suzuki MotoGP25+19.8311111
6Dani PedrosaİspanyaHondaRepsol Honda Team25+22.182810
7Colin EdwardsABDYamahaMonster Yamaha Tech 325+23.54769
8Randy de PunietFransaHondaLCR Honda MotoGP25+25.26578
9Mika KallioFinlandiyaDucatiPramac Racing25+31.797107
10Nicky HaydenABDDucatiDucati Marlboro Team25+33.593136
11Chris VermeulenAvustralyaSuzukiRizla Suzuki MotoGP25+36.683125
12Alex de AngelisSan MarinoHondaSan Carlo Honda Gresini25+36.874144
13James ToselandBirleşik KrallıkYamahaMonster Yamaha Tech 325+39.43393
14Marco MelandriİtalyaKawasakiHayate Racing Team25+44.788172
15Sete GibernauİspanyaDucatiGrupo Francisco Hernando25+46.754151
16Niccolò CanepaİtalyaDucatiPramac Racing25+55.873180
17Gábor TalmácsiMacaristanHondaScot Racing Team MotoGP25+1:27.640190
RetToni ElíasİspanyaHondaSan Carlo Honda Gresini9Accident50
RetYuki TakahashiJaponyaHondaScot Racing Team MotoGP0Accident160
Sıra boş ya da DNF: yarışı bitirmedi veya sınıflandırılmadı (Wikipedia tablosundaki gibi).

MotoGP 2009 Katalonya GP kim kazandı?

MotoGP sınıfında 2009 Katalonya GP yarışını Valentino Rossi (Yamaha, Fiat Yamaha Team) kazandı. Yarışa 2. sıradan başladı. 25 turu 43:11.897 sürede tamamladı. İkinci Jorge Lorenzo ile fark 0.095 saniye. Podyum: Valentino Rossi, Jorge Lorenzo, Casey Stoner. Bu, pilotun MotoGP sınıfındaki 60. galibiyetiydi.

MotoGP 2009 Katalonya GP sonuçları ve puanlar

19 pilotun yer aldığı yarışta 17 pilot sınıflandırıldı. Puan alan diğer pilotlar: 4. Andrea Dovizioso (13), 5. Loris Capirossi (11), 6. Dani Pedrosa (10), 7. Colin Edwards (9), 8. Randy de Puniet (8), 9. Mika Kallio (7), 10. Nicky Hayden (6), 11. Chris Vermeulen (5), 12. Alex de Angelis (4), 13. James Toseland (3), 14. Marco Melandri (2) ve 15. Sete Gibernau (1). En çok sıra kazanan Loris Capirossi: 11. sıradan 5. sıraya. Markaların bu yarıştaki puanları: Yamaha 57, Honda 35, Ducati 30, Suzuki 16 ve Kawasaki 2.

2009 Katalonya GP sonrası MotoGP puan durumu

Bu yarıştan sonra Casey Stoner 106 puanla lider; Valentino Rossi 0 puan geride. Üçüncü sırada Jorge Lorenzo (106).

Circuit de Catalunya pistinde MotoGP geçmişi

MotoGP sınıfında bu pistte bu yarıştan önce 7 yarış yapıldı. Son kazananlar: 2008 Dani Pedrosa, 2007 Casey Stoner, 2006 Valentino Rossi, 2005 Valentino Rossi ve 2004 Valentino Rossi.

Veri: Wikipedia (CC BY-SA 4.0) — 2009 Catalan motorcycle Grand Prix. Bu sayfadaki tablolar ve metinler bu kaynaktan türetilmiştir ve aynı lisansla (CC BY-SA 4.0) paylaşılır.

Son güncelleme: Kaynak: Wikipedia — 2009 Catalan motorcycle Grand Prix

MotoGP verisi: son başarılı kontrol

Sonuçlar kamuya açık kaynaklardan derlenmiştir; resmî sınıflandırma için FIA ve TOSFED duyuruları esastır. Formula 1 ve ilgili markalar Formula One Licensing B.V.’nin markalarıdır; bu site bağımsızdır, FOM/FIA ile bağlantısı yoktur.

Sık sorulan sorular

MotoGP 2009 Katalonya GP kim kazandı?

Valentino Rossi (Yamaha).

2009 Katalonya GP hangi pistte?

Circuit de Catalunya, 14 Haziran 2009.