İçeriğe geç
SıradakiMeksika GPYarış Tüm seanslar

MotoGP · 2009 · 14. yarış · 4 Ekim 2009 Pazar

MotoGP 2009 Portekiz GP

Autódromo do Estoril; kazanan Jorge Lorenzo.

Temsilî görsel: Zandvoort'ta 350 cc motosiklet yarışı (arşiv fotoğrafı). Fotoğraf: Bert Verhoeff / Anefo · CC0

Yarış sonucu

MotoGP 2009 Portekiz GP yarış sonucu
1Jorge LorenzoİspanyaYamahaFiat Yamaha Team2845:35.522125
2Casey StonerAvustralyaDucatiDucati Marlboro Team28+6.294320
3Dani PedrosaİspanyaHondaRepsol Honda Team28+9.889416
4Valentino RossiİtalyaYamahaFiat Yamaha Team28+23.428213
5Colin EdwardsABDYamahaMonster Yamaha Tech 328+32.652511
6Toni ElíasİspanyaHondaSan Carlo Honda Gresini28+35.7091310
7Andrea DoviziosoİtalyaHondaRepsol Honda Team28+35.72389
8Nicky HaydenABDDucatiDucati Marlboro Team28+38.83098
9James ToselandBirleşik KrallıkYamahaMonster Yamaha Tech 328+44.093127
10Chris VermeulenAvustralyaSuzukiRizla Suzuki MotoGP28+52.863156
11Randy de PunietFransaHondaLCR Honda MotoGP28+55.69865
12Marco MelandriİtalyaKawasakiHayate Racing Team28+1:04.515164
13Niccolò CanepaİtalyaDucatiPramac Racing28+1:04.538143
14Gábor TalmácsiMacaristanHondaScot Racing Team MotoGP28+1:27.299172
RetLoris CapirossiİtalyaSuzukiRizla Suzuki MotoGP20Retirement70
RetAlex de AngelisSan MarinoHondaSan Carlo Honda Gresini8Retirement110
RetMika KallioFinlandiyaDucatiPramac Racing5Accident100
Sıra boş ya da DNF: yarışı bitirmedi veya sınıflandırılmadı (Wikipedia tablosundaki gibi).

MotoGP 2009 Portekiz GP kim kazandı?

MotoGP sınıfında 2009 Portekiz GP yarışını Jorge Lorenzo (Yamaha, Fiat Yamaha Team) kazandı. Yarışa ilk sıradan başladı. 28 turu 45:35.522 sürede tamamladı. İkinci Casey Stoner ile fark 6.294 saniye. Podyum: Jorge Lorenzo, Casey Stoner, Dani Pedrosa. Bu, pilotun MotoGP sınıfındaki 5. galibiyetiydi.

MotoGP 2009 Portekiz GP sonuçları ve puanlar

17 pilotun yer aldığı yarışta 14 pilot sınıflandırıldı. Puan alan diğer pilotlar: 4. Valentino Rossi (13), 5. Colin Edwards (11), 6. Toni Elías (10), 7. Andrea Dovizioso (9), 8. Nicky Hayden (8), 9. James Toseland (7), 10. Chris Vermeulen (6), 11. Randy de Puniet (5), 12. Marco Melandri (4), 13. Niccolò Canepa (3) ve 14. Gábor Talmácsi (2). En çok sıra kazanan Toni Elías: 13. sıradan 6. sıraya. Markaların bu yarıştaki puanları: Yamaha 56, Honda 42, Ducati 31, Suzuki 6 ve Kawasaki 4.

2009 Portekiz GP sonrası MotoGP puan durumu

Bu yarıştan sonra Valentino Rossi 250 puanla lider; Jorge Lorenzo 18 puan geride. Üçüncü sırada Dani Pedrosa (173).

Autódromo do Estoril pistinde MotoGP geçmişi

MotoGP sınıfında bu pistte bu yarıştan önce 7 yarış yapıldı. Son kazananlar: 2008 Jorge Lorenzo, 2007 Valentino Rossi, 2006 Toni Elías, 2005 Alex Barros ve 2004 Valentino Rossi.

Veri: Wikipedia (CC BY-SA 4.0) — 2009 Portuguese motorcycle Grand Prix. Bu sayfadaki tablolar ve metinler bu kaynaktan türetilmiştir ve aynı lisansla (CC BY-SA 4.0) paylaşılır.

Son güncelleme: Kaynak: Wikipedia — 2009 Portuguese motorcycle Grand Prix

MotoGP verisi: son başarılı kontrol

Sonuçlar kamuya açık kaynaklardan derlenmiştir; resmî sınıflandırma için FIA ve TOSFED duyuruları esastır. Formula 1 ve ilgili markalar Formula One Licensing B.V.’nin markalarıdır; bu site bağımsızdır, FOM/FIA ile bağlantısı yoktur.

Sık sorulan sorular

MotoGP 2009 Portekiz GP kim kazandı?

Jorge Lorenzo (Yamaha).

2009 Portekiz GP hangi pistte?

Autódromo do Estoril, 4 Ekim 2009.